12 powodów, dla których warto zabrać dziecko do teatru

Niektórzy wychodzą z założenia, że sztuka teatralna to atrakcja

kulturalna, która jest przeznaczona tylko dla dorosłych – nic bardziej

mylnego! Udział dzieci w wydarzeniach teatralnych odgrywa bardzo

istotną rolę w rozwoju psychicznym i społecznym dziecka.

Oto korzyści jakie dziecko otrzymuje uczestnicząc w spektaklu.


1. Rozwija kreatywność


Ken Robinson twierdzi, że "Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać." Teatr na każdym kroku podejmuje to wyzwanie. Ukazuje nieograniczone możliwości zamiast przedstawiać jedno słuszne rozwiązanie lub jedyną właściwą drogę. Wizyta w teatrze to dla dziecka jeden z dodatkowych bodźców pobudzających jego kreatywność tak aby nie zanikała ona z wiekiem.

Kreatywność nie ogranicza się tylko do artystów, konieczna jest do tego aby zostać twórczym nauczycielem, lekarzem czy wynalazcą. Kreatywność to bardzo istotne narzędzie, które umożliwia sukces w dorosłości.

2. Rozwija wyobraźnię


W teatrze są przedstawiane zdarzenia które pozwalają pobudzać wyobraźnię dziecka i kreatywne myślenie, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Poprzez udział w spektaklu dziecko może kreować nowy świat z aktorami. Wraz z pobudzeniem wyobraźni rośnie ciekawość a dziecko zachęcone jest do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia nieznanych zjawisk i głębszego ich zrozumienia.


3. Poszerza wiedzę i umiejętności literackie


W trakcie spektaklu teatralnego dzieci mają jedyną w swoim rodzaju szansę spotkać, poznać, usłyszeć i przeżyć literaturę, ponieważ tutaj historia literacka przenosi się z książki na deski teatralne. Dzięki grze aktorskiej dzieci kształtują i ćwiczą swoje umiejętności językowe nie w formie pisanej, ale ustnej. Dla nieco starszych dzieci udział w spektaklu teatralnym to rewelacyjna okazja na wzbogacenie wiedzy w zakresie omawianych lektur, a to bez wątpienia zaowocuje na lekcjach języka polskiego.


4. Wprowadza w świat sztuki


Udział w spektaklu teatralnym wprowadza dzieci w szeroki świat sztuki, który jest stworzony nie tylko z gry aktorskiej ale również z kostiumów, muzyki, choreografii, scenografii, gry świateł, dźwięków. Wszystko to połączone w całość daje widzom możliwość uczestniczenia w niezwykłej przygodzie wizualnej i słuchowej. Teatr pobudza wiele zmysłów dzięki czemu jest bardziej dostępny dla dzieci i daje im nowe doświadczenia. Dzieci mają możliwość poznania kultury związanej z teatrem, która jest zupełnie odmienna niż w kinie, a którą daje się odczuć poprzez atmosferę tajemniczości, wyjątkowości i ciekawości już przed rozpoczęciem spektaklu.


5. Kształtuje umiejętność skupiania uwagi


Dzieci w zależności od wieku mają ograniczone możliwości koncentracji, ponieważ przez ciekawość są podatne na różne bodźce rozpraszające ich uwagę. Udział w spektaklu teatralnym daje dzieciom możliwość uczenia się koncentracji poprzez skupienie ich uwagi na tym co się dzieje na scenie. Spektakl uczy dziecko cierpliwości i wytrwałości. Jeśli jest zastosowana w spektaklu dodatkowo jakakolwiek forma interakcji to sprzyja ona całkowitemu i pełnemu zaangażowaniu widzów.


6. Rozwija umiejętność krytycznego myślenia


Spektakl teatralny dla dziecka jest bardzo angażującym wydarzeniem, więc można na wiele sposobów zachęcić je do wyrażenia swojej opinii o obejrzanej sztuce. Najprościej można zapytać o to czego się dowiedziało w czasie spektaklu, co mu się najbardziej podobało lub dlaczego jego zdaniem bohaterowie zachowywali się w taki a nie inny sposób. Pytania te mogą stać się pretekstem do wspólnej rozmowy i wymiany opinii po spektaklu.


7. Kształtuje umiejętności poznawcze


Teatr pozwala dzieciom zaznajomić się z różnymi postawami i zachowaniami ludzkimi. Chodzi tutaj nie tylko o role aktorów, ale również o reakcje i postawy pozostałych widzów. Uczestnicząc w spektaklu dziecko tworzy wspólną relację poprzez spędzanie czasu i przeżywanie różnych emocji z innymi widzami. Teatr zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu osobowości.


8. Uczy dobrego wychowania


Zasady obowiązujące w teatrze dają dzieciom możliwość poznania nowego środowiska i uczestniczenia w nim. Są odmienne od tych panujących w kinie czy muzeum. Wprowadzają widzów w wyjątkową atmosferę związaną z wydarzeniem. Dla najmłodszych widzów jest to świetna lekcja savoir-vivre, jak również zaznajomienia się z odpowiednimi zachowaniami w miejscach kultury.


9. Uczy postawy wobec życiowych problemów