12 powodów, dla których warto zabrać dziecko do teatru

Niektórzy wychodzą z założenia, że sztuka teatralna to atrakcja

kulturalna, która jest przeznaczona tylko dla dorosłych – nic bardziej

mylnego! Udział dzieci w wydarzeniach teatralnych odgrywa bardzo

istotną rolę w rozwoju psychicznym i społecznym dziecka.

Oto korzyści jakie dziecko otrzymuje uczestnicząc w spektaklu.


1. Rozwija kreatywność


Ken Robinson twierdzi, że "Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać." Teatr na każdym kroku podejmuje to wyzwanie. Ukazuje nieograniczone możliwości zamiast przedstawiać jedno słuszne rozwiązanie lub jedyną właściwą drogę. Wizyta w teatrze to dla dziecka jeden z dodatkowych bodźców pobudzających jego kreatywność tak aby nie zanikała ona z wiekiem.

Kreatywność nie ogranicza się tylko do artystów, konieczna jest do tego aby zostać twórczym nauczycielem, lekarzem czy wynalazcą. Kreatywność to bardzo istotne narzędzie, które umożliwia sukces w dorosłości.

2. Rozwija wyobraźnię


W teatrze są przedstawiane zdarzenia które pozwalają pobudzać wyobraźnię dziecka i kreatywne myślenie, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Poprzez udział w spektaklu dziecko może kreować nowy świat z aktorami. Wraz z pobudzeniem wyobraźni rośnie ciekawość a dziecko zachęcone jest do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia nieznanych zjawisk i głębszego ich zrozumienia.


3. Poszerza wiedzę i umiejętności literackie


W trakcie spektaklu teatralnego dzieci mają jedyną w swoim rodzaju szansę spotkać, poznać, usłyszeć i przeżyć literaturę, ponieważ tutaj historia literacka przenosi się z książki na deski teatralne. Dzięki grze aktorskiej dzieci kształtują i ćwiczą swoje umiejętności językowe nie w formie pisanej, ale ustnej. Dla nieco starszych dzieci udział w spektaklu teatralnym to rewelacyjna okazja na wzbogacenie wiedzy w zakresie omawianych lektur, a to bez wątpienia zaowocuje na lekcjach języka polskiego.


4. Wprowadza w świat sztuki


Udział w spektaklu teatralnym wprowadza dzieci w szeroki świat sztuki, który jest stworzony nie tylko z gry aktorskiej ale również z kostiumów, muzyki, choreografii, scenografii, gry świateł, dźwięków. Wszystko to połączone w całość daje widzom możliwość uczestniczenia w niezwykłej przygodzie wizualnej i słuchowej. Teatr pobudza wiele zmysłów dzięki czemu jest bardziej dostępny dla dzieci i daje im nowe doświadczenia. Dzieci mają możliwość poznania kultury związanej z teatrem, która jest zupełnie odmienna niż w kinie, a którą daje się odczuć poprzez atmosferę tajemniczości, wyjątkowości i ciekawości już przed rozpoczęciem spektaklu.


5. Kształtuje umiejętność skupiania uwagi


Dzieci w zależności od wieku mają ograniczone możliwości koncentracji, ponieważ przez ciekawość są podatne na różne bodźce rozpraszające ich uwagę. Udział w spektaklu teatralnym daje dzieciom możliwość uczenia się koncentracji poprzez skupienie ich uwagi na tym co się dzieje na scenie. Spektakl uczy dziecko cierpliwości i wytrwałości. Jeśli jest zastosowana w spektaklu dodatkowo jakakolwiek forma interakcji to sprzyja ona całkowitemu i pełnemu zaangażowaniu widzów.


6. Rozwija umiejętność krytycznego myślenia


Spektakl teatralny dla dziecka jest bardzo angażującym wydarzeniem, więc można na wiele sposobów zachęcić je do wyrażenia swojej opinii o obejrzanej sztuce. Najprościej można zapytać o to czego się dowiedziało w czasie spektaklu, co mu się najbardziej podobało lub dlaczego jego zdaniem bohaterowie zachowywali się w taki a nie inny sposób. Pytania te mogą stać się pretekstem do wspólnej rozmowy i wymiany opinii po spektaklu.


7. Kształtuje umiejętności poznawcze


Teatr pozwala dzieciom zaznajomić się z różnymi postawami i zachowaniami ludzkimi. Chodzi tutaj nie tylko o role aktorów, ale również o reakcje i postawy pozostałych widzów. Uczestnicząc w spektaklu dziecko tworzy wspólną relację poprzez spędzanie czasu i przeżywanie różnych emocji z innymi widzami. Teatr zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu osobowości.


8. Uczy dobrego wychowania


Zasady obowiązujące w teatrze dają dzieciom możliwość poznania nowego środowiska i uczestniczenia w nim. Są odmienne od tych panujących w kinie czy muzeum. Wprowadzają widzów w wyjątkową atmosferę związaną z wydarzeniem. Dla najmłodszych widzów jest to świetna lekcja savoir-vivre, jak również zaznajomienia się z odpowiednimi zachowaniami w miejscach kultury.


9. Uczy postawy wobec życiowych problemów


Podczas uczestnictwa w spektaklu teatralnym dzieci mogą poznać niuanse życia. Uczą się akceptować i szanować to, co dla nich jest odmienne lub nie do końca znane. Spektakle teatralne pomagają młodym widzom oswoić się z najtrudniejszymi problemami życia codziennego, takimi jak np. utrata bliskiej osoby. Pozwalają zaznajomić się z poważnymi tematami dotyczącymi wartości i relacji społecznych. Poprzez teatr uzyskują odpowiedzi na trudne tematy pozostając w swoim bezpiecznym środowisku.


10. Dostarcza niezapomnianych wrażeń na żywo i pozwala na "wylogowanie się" ze świata wirtualnego


Każdy spektakl jest inny i dostarcza czegoś nowego. Teatr jest specyficzną formą kulturalną, która odbywa się na żywo, dlatego nie ma dwóch takich samych widowisk teatralnych. Zmieniają się widzowie, nie ma możliwości zatrzymania czy powtórzenia. Uczestnictwo w spektaklu wymaga wyłączenia się też ze świata wirtualnego i przeżywania sztuki tu i teraz w postaci ulotnych i niepowtarzalnych chwil. To nadaje każdemu widowisku teatralnemu tej niezwykłej wyjątkowości.


11. Integruje i dodaje pewności siebie


Spektakl pozwala na integrację dziecka z aktorami, rodzicami, opiekunami czy koleżankami i kolegami podczas szkolnej wycieczki. Wspólne spędzanie czasu ma ogromne znaczenie i pozwala tworzyć lepsze i trwalsze relacje. Teatr nie pozwala na odizolowanie się i daje okazje do nawiązywania nowych znajomości.


12. Dostarcza rozrywkę i zabawę


Spektakl teatralny jest nie tylko formą korzystania z dóbr kultury, ale jest przede wszystkim rozrywką i zabawą, a dla najmłodszych widzów dodatkowo nauką. Atrakcja w postaci teatru jest twórczym doświadczeniem dla dzieci, z którego mogą czerpać frajdę i behawioralne korzyści. Teatry jak i grupy artystyczne mają szeroki wybór spektakli dostosowanych dla widzów w różnym wieku więc każdy bez problemu znajdzie właściwy spektakl dla siebie i swojego dziecka :)To tylko kilka korzyści jakie daje dzieciom udział w spektaklu . Należy mieć świadomość, że każde nowe doświadczenie ma wpływ i kształtuje osobowość młodego człowieka, więc warto uczyć go udziału w różnego rodzaju wydarzeniach artystycznych.

74 wyświetlenia0 komentarz

© 2020 by artystyczni.

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon

ul. Grzybowo 4, 62-200 Gniezno 

studio@artystyczni.pl | tel: 603 272 921